Për ty nënë dhe grua!

Një dedikim për gruan dhe forcën e saj të pashtershme, nga Kozeta Brigjaj, mësuese e gjuhës Angleze në shkollën Hajmel, Vau i Dejes.

Ti që ke gjithë botën nën këmbët e tua, por në të njëjtën kohë ke gjithë peshën e saj mbi supe. 

Të dedikohem ty që qan dhe qesh, 

Ti që sa herë rrëzohesh ngrihesh përsëri në këmbë më e fortë se kurrë, 

Ti që vetëm ecën përpara duke dhënë paqe e dashuri,

Ti që sakrifikon çdo gjë për bijtë e tu,

Ti që nën petkun e natës përkund foshnjen në gjirin tënd,

Ti që fal jetë dhe shpresë,

Ti që je unike, e fortë dhe e brishtë,

Ti që mëson dhe përçon gjithçka tënden nga njëri brez në tjetrin,

Ty që kurrë nuk t’u shter durimi dhe natën e bëre ditë,

Ti që solle diellin pas stuhisë,

Ti që mbushe sofrën plot, dhe nuk u ankove asnjeherë kot,

Të falem ty mbretëreshë e kësaj bote, që vuajtjen e tjetrit e lehtëson si petali i lules dhe dhimbjen e kthen ne forcë.

O Mirësia e pafund, o bekim i çdo jete, për ty është kjo botë, që ta ledhatosh ngadalë e ngadalë e dhimbjen t’ia largosh. Nënë i vetmi burim i pashtershëm i dashurisë. Faleminderit që ekziston dhe jep jetë në këtë tokë!

Mirënjohje, Respekte dhe Dashuri pafund për ty o nënë!

Kozeta Brigjaj, mësuese e gjuhës Angleze në shkollën Hajmel, Vau i Dejes

Parajsa Shtini

© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Shek. i 21-të apo Shek. XXI?

Next Article

Rëndësia e arsimit special për fëmijët me aftësi të kufizuara

Related Posts