10 pyetje “Barcelona” VS “Juventus”

Futbolli është një nga sportet më të ndjekura në botë dhe “Barcelona” e “Juventusi” janë skuadrat më të njohura dhe më të përfolura në botë. Nëse “Juventusi” është skuadra jote e zemrës, atëherë çfarë je duke pritur? Sfidoje shokun tënd, tifoz të “Barcelonës” në një sfidë plot emocione! Bëni kuicin e secilës skuadër dhe më pas shikoni se kush ka gjetur më shumë pyetje të sakta! Ai që do të fitojë, do të jetë edhe fituesi i ndeshjes! J

“JUVE” KUIC

1. Në cilin vit është themeluar skuadra e “Juventusit”?

a. 1830

b. 1897

c. 1905

ç. 1931

2. Sa kampionate në Serinë A ka fituar “Juventusi”?

a. 30

b. 27

c. 31

ç. 28

3. Sa “Champions League” ka fituar “Juventusi”?

a. 1

b. 2

c. 3

ç. 4

4. Cili nga lojtarët e “Juventusit” ka numrin më të madh të paraqitjeve në fushë gjatë kampionateve të Serisë A?

a. Mishel Platini
b. Zinedin Zidan
c. Xhorxhio Shielini
ç. Aleks del Piero

5. Si quhet presidenti i skuadrës së “Juventusit”?

a. Gianni Agnelli
b. Marco Agnelli
c. Andrea Agnelli
ç. Gianluca Agnelli

6. Sa vendesh është stadiumi i “Juventusit”?

a. 25000 vende

d. 33000 vende

c. 41000 vende

ç. 53000 vende

7. Sa gola ka shënuar Arturo Vidali në sezonin e kaluar 2013-2014?

a. 7

b. 11

c. 13

ç. 18

8. Cili nga rekordet e mëposhtme është realizuar në stadiumin e “Juventusit” nga vetë skuadra?

a. Numri më i lartë i ndeshjeve të njëpasnjëshme në Serinë A pa asnjë humbje.

b. Numri më i lartë i faulleve të realizuara gjatë të njëjtës ndeshje.

c. Numri më i ulët i kartonëve të kuq në një sezon.

d. Numri më i lartë i lojtarëve të huaj në Itali.

Përgjigjet e sakta: 1. b; 2. c ; 3. b;  4. d; 5. c; 6. c; 7. d; 8. a

“Barça” KUIC

1. Cilat janë ngjyrat e skuadrës së “Barcelonës”?

a. E zezë dhe flori

b. Blu

c. Blu dhe gështenjë

ç. Blu dhe e zezë

2. Cili prej këtyre futbollistëve mban në fanellën e tij numrin 14?

a. Tieri Henri

b. Lionel Mesi

c. Samuel Eto

3. Si quhet stadiumi i “Barcelonës”?

a. “Santiago Bernabeu”

b. “Kamp Nou”

c. “Mastela”

4. Nga cila skuadër e bleu “Barcelona” Ronaldinjon?

a. “AC Milan”

b. PSG

c. “Brazili”

5. Nga cili shtet është Lionel Mesi?

a. Argjentina

b. Brazili

c. Spanja

6. Cilin numër mbajti Ronaldinjo gjatë periudhës që luajti me “Barcelonën”?

a. 11

b. 7

c. 10

7. Sa është kapaciteti i tifozëve që mund të mbajë stadiumi “Kamp Nou”?

a. 120000 vetë

b. 100000 vetë

c. 80000 vetë

8. Kush nga këto kompani i ka realizuar fanellat e “Barcelonës”?

a. “Nike”

b. “Adidas”

c. “Reebok”

Përgjigjet e sakta : 1. c; 2. a; 3. b; 4. b, 5. a; 6. c;  7. a; 8 a

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Emocionet dhe shqetësimet e moshës

Next Article

Dua të dal, prindërit më vënë orare për t’u kthyer në shtëpi

Related Posts