Rreth librit “Bëmat fatkeqe të Rikard Zemërradhiqes”

Për faj të një gabimi të pafalshëm të të mjerit këshilltar Pepo Peponi, Rikardi, djali dembeli kontit Rrumbullan, emërohet kalorës i Kontesë. Për habinë e të gjithë Oborrit, Rikardi pranon dhe emëron shqytar të tij personal shërbëtorin e dhjamosur, Nespullin. Hipur në shalën e të madhit dhe të panënshtrueshmit, kalit Titan, të ndjekur nga mushka Agostinë, ata të dy ndërmarrin misionin e tyre të parë: të gjejnë një bimë të rrallë për të shëruar stomakun e kontit. Dhe kështu, dy shokët e aventurës lënë për herë të parë muret e kështjellës dhe shkojnë drejt e në qendër të së parës, të shkëlqyeshmes… katrahurë.

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Rreth librit "Çfarë zbulimi!"

Next Article

“Kadare ose liria e fjalës së penguar”, Anastas Kapurani

Related Posts