Ese: Mësuese, dua të jem si ti

Nxënësja Flamure Sula ka shkruar disa vargje për zyshën që e frymëzon. Është mësuesja e qytetarisë, Eljana Dosti, mësuesja të cilës ajo do t’i ngjajë në gjithçka. Ajo është idhulli i saj.

Për ty zysha ime

Ke bërë shumë për mua

Për mua je muza ime

Sa herë ecën them

Kjo është e bukura ime

Elegante joshëse si çdo herë

Me atë shikim zemrën ma merr

Me ato fjalë gjithë qenien ma pushton

Me ato puthje

Ndjesinë e nënës më krijon.

Të kam njohur këto tre vite

Të jetës time

Je bërë ecuria ime

Me qytetari me qytetërove

ti me fjalë e vepra më fisnikërove.

Në sociologji preke çdo tematikë

Thoja atë që mendoja pa druajtje dhe frikë

Përkrahja jote për mua e ka një emër

Nuk je si çdo femër

Plot vlera e virtyte jeti,

Këtë ke reflektuar tek unë

Dua të jem si ti

Po aq e qetë, e po aq luftarake në ato që dua

Që askush në botë të mos më mohojë

Asgjë mua

Eljana, zysha ime ti

Në plot këto tre vite ndihem njësoj sit i

Çdo fjalë e jotja mbart shumë pesh

Të kthen në rrugë të mbarë

Edhe sikur gabim të jesh

Kompetitive më bërë të jem

Të arrij aty ku dua, aty ku më pëlqen

Në qoftë se në jetë ka 7 mrekulli

Mrekullia e 8-të për mua je ti

Të uroj pa fund e bukura ime

7-8 Marsin ta uroj me gjithë qenien time.

(Flamure Sula, klasa 12-C, “Sandër Prosi”, Portali Shkollor)

Erdhi 7 Mars

Të gjithë nxënësit për në shkollë po vrapojnë

Me buqetat ndër duar,

Që mësuesve t’ua dhurojnë

E “7-Marsin” t’u urojnë

Lulet krenare nuk munguan,

Me hijeshinë e bukurinë e tyre,

Shprehën falënderimet dhe vlerësimet

Ndaj mësuesve në këtë ditë pranvere

Pranverë që zbukuroi e na lumturoi

Janë të gjithë mësues të zotë,

Na mësojnë,

Na edukojnë,

Me dëshirë të plotë.

Dhe ne me dëshirë e kuriozitet,

I dëgjojmë

Teksa ata na shpjegojnë e mësojnë.

Jemi gjithmonë mes tyre

Ndajmë gëzime e hidhërime

Kuriozitete e tregime.

Madje kur ata janë të qeshur,

Të qeshur jemi dhe ne.

Jemi një familje, një dhe e madhe.

Ashtu si yjet që ndriçojnë

Ashtu si dielli që perëndon

Ashtu si zogjtë këndojnë

E tillë është mësuesja jonë

E gjallë e blertë, e ëmbël e sinqertë.

Për këtë ditë nga ana jonë

Të gjithë mësuesit “7 Marsin” të gëzojnë

Një vlerësim, përqafim

E fjalë zemre për t’u thënë

Vallë, a s’është kjo dhurata

Më e bukur për t’ju dhënë.

(Manuela Ismalaj, klasa: X-C, shkolla: “Sandër Prosi”, Portali Shkollor)

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Gëzuar “7 Marsin” të gjithë bartësve të dijes!

Next Article

Çfarë ndihet saktësisht gjatë një orgazme?

Related Posts