Bullizmi në shkollë do të konsiderohet vepër penale në Francë

Bullizmi në shkollë do të konsiderohet vepër penale në Francë dhe do të jetë e dënueshme deri në dhjetë vjet burg.⁣

⁣Parlamenti francez votoi legjislacionin e ri pasi disa raste tragjike të bullizmit u bënë kryetituj vitet e fundit.

Ligji i ri, i mbështetur nga shumica e koalicionit qeverisës të Presidentit Emmanuel Macron, zbatohet për fëmijët dhe të rriturit në shkolla dhe universitete. Ligji në fjalë mbart një dënim maksimal prej tre vjet burg dhe një gjobë deri në 45,000€ (38,300£). 

Nëse viktima vret veten, dënimi mund të rritet në dhjetë vjet me gjobë deri në 150,000€.

Bullizmi besohet se prek 700,000 nxënës të shkollave franceze çdo vit.

Në tetor, një vajzë 14-vjeçare nga rajoni i Alsace-s vrau veten si pasojë e ngacmimeve të shokëve dhe shoqeve të klasës pasi u tha se ishte homoseksuale. Në dhjetor 2020, një adoleshente trans, e identifikuar vetëm si Fouad, u vetëvra pasi dyshohet se ishte “poshtëruar” nga stafi i shkollës, të cilët i thanë asaj se vendimi i saj për të veshur një fund po shqetësonte studentët e tjerë.

Natyra e bullizmit ka ndryshuar, ngase bullizuesit përdorin telefonat celularë dhe rrjetet sociale për të poshtëruar viktimat e tyre gjatë dhe pas mësimit.

Erwan Balanant, deputeti i Britanisë së Madhe nga partia centriste MoDem (Lëvizja Demokratike), i cili hartoi legjislacionin, tha se ai ishte krijuar për të dërguar një “valë tronditëse” në shoqëri për rëndësinë e trajtimit të bullizmit.

“Nuk bëhet fjalë për dërgimin e fëmijëve në burg”, tha ai. “Ekziston një sistem drejtësie për të miturit që merr parasysh moshën e të akuzuarit dhe aftësitë dalluese.” Por ligjet mund të përcaktojnë “sistemin e vlerave të një shoqërie”, tha ai.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer, i cili mbështeti legjislacionin, tha se “ne kurrë nuk do të pranojmë që jeta e fëmijëve tanë të shkatërrohet”.

Burimi: Klikoni këtu

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Këshilla se si të përgatiteni për provime

Next Article

Si të dekorojmë shtëpinë për festat e fundvitit?

Related Posts