Arsimimi i futbollistëve, 10 më të talentuarit

Shumica e njerëzve i mëshojnë idesë së futbollistët janë persona që paguhen shumë për atë çka bëjnë, por që nuk investojnë shumë në arsimimin e tyre. Ky stereotip në fakt do të hidhet poshtë pasi të keni lexuar artikullin më poshtë.

Për ata që e shijojnë lojën, një ndeshje futbolli mund të sjellë një seri lëvizjesh dhe goditjesh të bukura në portë që shumë prej nesh i krahasojnë me vepra arti. Sidoqoftë, përkundër lëvizjeve të virtytshme dhe vendimeve në sekonda që vijnë si rezultat i të menduarit të shpejtë, shumë njerëz i konsiderojnë lojtarët e futbollit si të pa arsimuar, sportistë të mbi paguar që nuk investojnë shumë në arsimimin e tyre. Për të prishur stereotipin, ne po ju paraqesim një listë të 10 futbollistëve të famshëm që janë sportistë të talentuar dhe të arsimuar në të njëjtën kohë.

1. Shaka Hislop

Hislop, ish-portieri i kombëtares së Trinidad dhe Tobago, kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke mbrojtur rrjetën në ligën e futbollit anglez. Shaka, tani është duke punuar si analist në ESPN, ku ai ndan përvojën e tij të mbledhur përmes më shumë se 450 ndeshjeve në kampionatin kryesor të futbollit anglez. Ajo që është interesante për ish-portierin me përvojë është se ai ka një diplomë në inxhinieri mekanike. Për t’i bërë gjërat edhe më interesante, Shaka Hislop pati edhe një periudhë ku praktikohej në NASA.

2. Juan Mata

Ndërkombëtar spanjoll ka një diplomë në gazetari, të cilën e fitoi në Madrid. Sidoqoftë, mesfushori me përvojë i Manchester United gjithashtu duket se do të rrëmbejë edhe dy shkallë të tjera, paralel me të luajtur futboll profesional. Për të marrë shkallë të shkencës sportive dhe marketingut, Mata pati një luftë me kohën kur detyrimet profesionale qëndruan në rrugën e tij. Në ditët e sotme, gjithçka që duhet është të shkruani “bëni esenë time” në shiritin e kërkimit të Google dhe të merrni ndihmë nga Edu Birdie dhe burime të tjera të besueshme në internet. Sidoqoftë, Juan Mata vërteton se përzierja e futbollit profesional dhe aspiratave akademike nuk janë vetëm të mundshme, por janë relativisht të lehta për t’u arritur nëse e keni për synim.

3.Simon Mignolet

Portieri belg është një tjetër shembull i njëatleti të klasit të lartë, i cili gjithashtu ka punuar për të marrë njëprapavijë të arsimit të lartë. Portieri i talentuar është i diplomuar për shkencapolitike të cilën e mori gjatë karrierës së tij në Angli dhe gjithashtu fletpesë gjuhë. Sipas një interviste në Daily Mail, Simon Mignolet tha se aidëshironte të fitonte një diplomë kolegji në rast se karriera e tij e futbollitshkon në jug. Kushti i vetëm që lojtari vendosi për vendimin e tij të kolegjitishte të kishte kohë të mjaftueshme për t’iu përkushtuar si futbollit, ashtuedhe aktiviteteve akademike.

4. Andres Iniesta

Kur Iniesta merr topin e gjithë Katalonja është në këmbët e tyre, duke pritur të ndodhë një mrekulli. Mesfushori i famshëm Spanjoll konsiderohet si një nga lojtarët më inteligjentë në Evropë dhe ka një arsye për një atribut kaq të lezetshëm. Andres Iniesta, ish-lojtari i Barcelones, lojtari më i mirë i UEFA-s në Evropë për vitin 2012, kampion bote me Spanjën në vitin 2010 dhe mbajtës i çmimeve shumta të larta të futbollit, është gjithashtu një studiues i kompletuar. Krenaria e Barcelones dhe Spanjës mban një diplomë Biologjie, si dhe një diplomë në shkencën e sportit.

5. Glen Johnson

Një tjetër në listën e futbollistëve të famshëm që gjithashtu kanë një prapavijë të dukshme arsimore është ish-mbrojtësi i djathtë i Anglisë, Glen Johnson. Mbrojtësi me përvojë kishte një karrierë të pasur, duke shënuar 15 gola në 365 ndeshje në Premier League, por ai gjithashtu kishte një sekret që e mbante deri në vitin 2012. Në kulmin e karrierës së tij të futbollit, Glen Johnson zbuloi se ndjek kolegjin me shpresën për të marrë diplomën në matematikë. Lojtari deklaroi se ai i kushtonte dy orë kohë çdo ditë studimit për provimet e tij.

6. Sokrates

Brazili është i famshëm për prodhimin e një talenteve në futboll dhe herë pas here një gjeneratë të tërë. Kur bëhet fjalë për Sokrates, mesfushori i epokës së viteve ’80 nuk ishte vetëm një nga lojtarët më të talentuar në ekipin e tij kombëtar, por edhe një nga individët më inteligjentë dhe të arsimuar. Socrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira (emri i tij i plotë), ishte gjithashtu një mjek. Kjo gjë nuk është aspak e zakonshme në botën e futbollit profesional, të paktën në dy ose tri dekadat e fundit, ku lojtarët fillojnë të fitojnë shuma të konsiderueshme të parave në një moshë relativisht të re. 

7. Frank Lampard

Ish-lojtari i kombëtares angleze dhe i skuadrave si: Chelsea, Manchester City dhe Neë York City nuk ka nevojë për prezantim. I njohur për aftësitë e tij të fuqishme të lojës, goditjet e fuqishme dhe pasimet e sakta, Frank u vlerësua edhe nga mbështetësit e ekipeve kundërshtare dhe ishte një nga lojtarët më të dashur të kombëtares së Anglisë. Sidoqoftë, jo shumë njerëz e dinë që trajneri aktual i Chelseat gjithashtu ndoqi shkollën prestigjioze Brentwood, ku shkëlqeu në gjuhën latine. Për shkak të IQ së lartë dhe elokuencës së tij, atij iu vendos pseudonimi “Profesor”, pasi shumë nga shokët e tij të skuadrës e quanin z. Lampard.

8. Steve Coppell

Manchester United ishte në pikëllim kur Steve Coppell iu desh të thoshte lamtumirë karrierës së tij profesionale në futboll për shkak të një dëmtimi në gju. Sidoqoftë, mesfushori i talentuar i Anglisë qëndroi në pjesën e industrisë së futbollit dhe iu drejtua një karriere si menaxher. Coppell udhëhoqi ekipe si Manchester City dhe Crystal Palace me disa suksese, por përveç angazhimit në futboll, Steve ka studiuar për ekonomi në universitetin e Liverpool-it.

9. Graeme Le Saux

Shumicën e karrierës së tij profesionale, Graeme Pierre Le Saux e kaloi duke luajtur majtas për gjigantin e Premier League, Chelsea FC. Megjithëse ishte nën presion të madh pasi e konsideronin si homoseksual, Graeme prapë arriti të mbante mendjen e tij në lojë dhe pretendimet e opinionit publik për seksualitetin e tij u ndalën kur u martua dhe u bë baba i dy fëmijëve. Ai njihet si një njeri që shijon vizitat në muze dhe institucione të tjera kulturore. Mbrojtësi i Anglisë gjithashtu ndoqi Universitetin Kingston, ku ai aspiroi të fitonte një diplomë në studime mjedisore, por detyrimet e futbollit e detyruan Graeme të braktiste kolegjin dhe t’i kushtohej tërësisht futbollit.

10. Iain Dowie

Dowie është një ish-lojtar i kombëtares së Irlandës Veriore. Kontributi i tij për ekipin kombëtar përfshin 12 gola të shënuar në 59 ndeshje. Në kulmin e karrierës së tij, Iain luajti për Southampton, Crystal Palace dhe West Ham United, gjatë së cilës periudhë ai shënoi 45 gola në 190 paraqitje. Përveç shënimit të golave në Premier League të Anglisë, Iain Dowie gjithashtu u diplomua në master për inxhinieri dhe gjithashtu punoi me agjencinë hapësinore Britanike. Vërtetë një prejardhje e respektuar akademike, diçka që shumë futbollistë nuk mund të mburren.

Shpresojmë që kjo listë t’ju tregoi se, përgjatë dekadave, kishte dhe do të ketë lojtarë futbolli që janë të gatshëm të investojnë kohën e tyre për të fituar një arsim të lartë. Futbolli në ditët e sotme ofron paga fitimprurëse dhe një të ardhme të sigurt, gjithsesi, është gjithmonë një ide e mirë të mendosh dhe punosh për një zgjidhje rezervë, kjo në rast të një dëmtimi fizik të mundshëm, që të detyron ndërprerje të karrierës sportive para kohe. 

Arnold Përlala

© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Orë model, lënda Fizikë, Klasa IX, shkolla Dora Distria, Tiranë

Next Article

Cili është dallimi midis klasave përgatitore dhe parashkollorit?

Related Posts