Është një orë model e detajuar ku shpjegohet se si mësuesi mund të arrijë objektivat në orën e mësimit. Ky material do t’iu vijë në ndihmë mësuesve për të planifikuar orët e mësimit në këtë lëndë.
Fusha: Shoqëria dhe Mjedisi
Lënda: Histori 10
Shkalla: 4
Klasa: 10
Tematika: V – Periudha e tronditjeve të mëdha (1914- 1945)
Tema mësimore: Fillimet e krizave të shek. XX. Lufta e Parë Botërore
Situata e të nxënit
Reflektim i nxënësve: Nxënësit paraprakisht janë udhëzuar të sjellin në klasë foto me pamje nga Lufta e parë Botërore; diskutojnë mbi fotot duke bërë një panoramë të zhvillimit të kësaj lufte.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
Nxënësi/ja:
1. zhvillon dhe vlerëson ngjarjen historike duke përdorur disa prej burimeve historike dhe të informacionit;
2. argumenton vlerat e trashëgimisë historike duke vlerësuar këtë trashëgimi si pjesë të identitetit të një populli;
3. përcakton lidhjet shkak- pasojë ndërmjet ngjarjeve;
4. përdor konceptet kryesore që lidhen me ngjarjen historike.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
• përcakton shkaqet e shpërthimit të Luftës së Parë Botërore;
• argumenton arsyet pse fitoi Blloku i Antantës;
• gjykon mbi rolin e SHBA-së në Luftën e Parë Botërore.
Burimet: teksti ‘’Historia botërore dhe qytetërimi” V11. (Karl Grimberg)
Fjalë kyç: Antanta; Aleanca Trepalëshe; Princi Franc Ferdinand; plani Shlifen; beteja e Verdunit.
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare: Gjuhët dhe komunikimi, Gjeografi; Sociologji, TIK.
Organizimi i orës së mësimit
Parashikimi: Përvijim i të menduarit
Mësuesi bën një paraqitje të shkurtër të temës dhe njëkohësisht nxënësit diskutojnë mbi rrethanat e situatat konfliktuale mes shteteve europiane që nxitën krijimin e aleancave mes tyre. Pas diskutimit, nxënësit ndahen në grupe e ju lihet të lexojnë pjesën e tekstit “Shkaqet e Luftës së Parë Botërore”. Nxënësit në bashkëpunim me njëri – tjetrin mbajnë shënimet përkatëse. Në përfundim të leximit të pjesës, nxënësit diskutojnë mbi shkaqet e fillimit të Luftës së Parë Botërore duke përcaktuar:
Lufta e Parë Botërore:
– Krijimi i blloqeve politiko-ushtarake(Antanta-Blloku qendror)
– Fryma e nacionalizmit të skajshëm e imperializmit
– Preteksti – Vrasja e princit austriak Franc Ferdinant në Sarajevë
Përfundime të cilat mësuesja i shënon në dërrasë të zezë.
b. Ndërtimi i njohurive: Rrjeti i diskutimit
Nxënësit udhëzohen të lexojnë pjesën “Përgatitja për luftë e plani gjerman i luftës”e caktohen për të punuar në dyshe.
Pyetja: – Argumentoni se cilat ishin përparësitë dhe mospërparësitë e secilit bllok ushtarak?
Pasi nxirren përparësitë e mospërparësitë e secilit bllok nxënësit japin idetë e tyre të diskutuara më parë me njëri- tjetrin duke pranuar vërejtjet apo sugjerimet e të tjerëve. Diskutohet për të arritur në një përfundim të përbashkët. Përfundimet shënohen në dërrasë nga mësuesi.
Antanta
Përparësitë: a) Zotëronte burime të mëdha ekonomike e detet: b) Kishte epërsi numerike në raport me kundërshtarin.
Mospërparësitë: a) Nuk ishte e përgatitur ushtarakisht sa kundërshtari; b) nuk siguronte dot një mobilizim të menjëhershëm.
Blloku Qendror
Përparësitë: a) Kjo aleancë kishte një ushtri të fuqishme të armatosur të aftë e me përvojë; b) Sulmi i befasishëm
Mospërparësitë: Mungesa e aftësisë për të përballuar luftën për një kohë të gjatë.
Përforcimi i njohurive: Shkrim i lirë
Gjatë përforcimit nxënësit reflektojnë mbi idetë e tyre. Mësuesi shkruan në dërrasë çështjen rreth së cilës nxënësit në grupe do të japin idetë e tyre me shkrim të lirë.
– Cili ishte roli i SHBA në Luftën e Parë Botërore e çfarë ndikimi pati hyrja e SHBA në anën e bllokut të Antantës?
Grupet e nxënësve diskutojnë e ndajnë idetë e tyre me njëri-tjetrin.
Vlerësimi
Nxënësit vlerësohen për punën e realizuar në grup,argumentimit të pyetjeve, strategjitë e të menduarit e të shprehurit në bazë të pjesëmarrjes së tyre në orë të mësimit.
Detyrat dhe puna e pavarur. Bëni një ese me temë “Lufta e Madhe”.
Ky material u shkëput nga libri i mësuesit Histori 10, botimet Albas. Ju mund ta shkarkoni librin e mësuesit duke klikuar këtu
© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.
Did you be versed your congress is wired to respond to CBD? Every defenceless has an endocannabinoid pattern (ECS) that influences eager, have a zizz, and unsusceptible response. CBD is sui generis because it doesn’t hold directly to receptors like THC does; instead, it encourages the fuselage to use its own endocannabinoids more effectively. It’s like a tune-up in the interest your biological signaling, promoting skill and wealth
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
Ahaa, its nice dialogue concerning this post here at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting here.
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!
It’s amazing to pay a visit this web site and reading the views of all colleagues concerning this paragraph, while I am also zealous of getting familiarity.
Thanks for sharing your thoughts on tg777. Regards
First off I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my ideas out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!
Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your blog. Im really impressed by it
naturally like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will definitely come again again.
Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.
Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.
Ne zamandır web sitelerim için aradığım içeriği sonunda buldum. Bu kadar detaylı ve net açıklama için teşekkürler.
Great article! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.