Ky është një model ditari i realizuar sipas nismës “tri lëndë në gjashtë orë”. Ditari për klasën e njëmbëdhjetë është hartuar nga Irida Hoti, mësuese e gjuhës shqipe në Medresenë e Shkodrës.
Planifikimi orës mësimore 90 minuta
Mësuese: IRIDA HOTI
Fusha: Gjuha e komunikimi
Lënda: Gjuhë shqipe
Shkalla: V
Klasa: XI
Rubrika: Njohuri gjuhësore, Morfologji
Ora I: Tema mësimore: Ndajfolja
Ora II: Tema mësimore: Lokucionet ndajfoljore
Situata e të nxënit: Ndajfolja si gjymtyrë më vete, si rrethanorë a përcaktorë.
Situata e të nxënit: Formimi i lokucioneve ndajfoljore.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
– Kompetenca e të mësuarit për të nxënë.
– Kompetenca e të menduarit.
– Kompetenca e komunikimit dhe të shprehurit.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore 1:
Nxënësi:
• Dallon ndajfoljet dhe përcakton llojin e tyre.
• Përdor ndajfoljet në fjali në trajtën e duhur.
• Përcakton shkallën e ndajfoljes.
• Krahason shkallët e ndajfoljes me njëra-tjetrën.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore II:
Nxënësi:
• Tregon ç’janë lokucionet ndajfoljore dhe ndërton fjali me to.
• Përcakton se si janë formuar lokucionet ndajfoljore.
Fjalët kyçe:
– ndajfolje,
– ndajfolje përcaktore, ndajfolje rrethanore, shkallë të ndajfoljes,
lokucione ndajfoljore.
Burimet: teksti mësimor, skeda, bllok gramatike, video-projektor, tabelë.
Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare: TIK-u
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
‘Di, Dua të di, Mësova’, Stuhi mendimi, Pemë Mendimi, Punë në grup
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT
Pjesa e parë e orës (45 minuta)
Veprimtari paraprake
Me anë të teknikës ‘Di, Dua të di, Mësova’ nxënësit kontrollojnë njohuritë e tyre mbi ndajfoljet.
– Si pjesë e pandryshueshme e ligjëratës.
– Përdoren si gjymtyrë më vete, si rrethanorë a përcaktorë.
– Klasifikimi i ndajfoljeve.
| DI | Dua të di | Mësova |
|---|---|---|
| Ndajfolja është pjesë e pandryshueshme e ligjëratës. | Klasifikimi i ndajfoljeve. | Sipas funksionit që kryejnë në fjali ndajfoljet ndahen në: përcaktore dhe rrethanore. |
| Ndajfoljet kanë kuptim të mëvetësishëm leksikor, përdoren si gjymtyrë më vete, si rrethanorë a përcaktorë. | Sipas mënyrës së fjalëformimit, ndajfoljet i kemi: të parme, të prejardhura, të përngjitura, lokucione ndajfoljore. | |
| Ndajfoljet kanë tri shkallë: pohore, krahasore dhe sipërore. |
Tabela e mësipërme plotësohet me pyetje të tjera të bëra nga nxënësit.
Ndërtimi i njohurive të reja: ‘Pemë mendimi’
Me teknikën ‘Pemë mendimi’ mësuesi/ja paraqet në tabelë ose video-projektor klasifikimin e ndajfoljeve sipas: funksionit që kryejnë, mënyrës së fjalëformimit dhe shkallët e ndajfoljes.

Nxënësit shkruajnë diagramën në skedë ose në bllokun e gramatikës.
Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë e pavarur dhe në grup
Diagrama e mësipërme zbërthehet përmes ushtrimeve:
-Usht.1, f. 81- nxënësit duhet të japin shembuj për secilin rast.
-Usht.3,f.81- nxënësit gjejnë lokucionet ndajfoljore dhe tregojnë si janë formuar ato.
-Usht 4,f.81. Nxënësit krijojnë fjali me lokucionet ndajfoljore.
Në grup zhvillohet usht.5,f.82- nxënësit gjejnë shprehje me lokucione ndajfoljore.
Pjesa e dytë e orës (45 minuta)
Ndërtimi i njohurive të reja: ‘Stuhi mendimi’.
Drejtohen nxënësit drejt fjalive të dhëna në tekst, f.80., nga ku nënvizohen lokucionet ndajfoljore.
Mësuesi jep përkufizimin e lokucioneve ndajfoljore, si grup fjalësh që kanë lidhje të qëndrueshme midis tyre dhe, kuptimisht e gramatikisht, janë të barasvlershme me një ndajfolje.
Përmes ‘Stuhi mendimi’ mësuesi ndërton digaramën e formimit të lokucioneve ndajfoljore në gjuhën shqipe.

Nxënësit shkruajnë diagramën në skedë ose në bllokun e gramatikës.
Për secilin rast jepen shembuj.
Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punë e pavarur dhe në grup
Për të parë përvetësimin e njohurive gramatikore zhvillohen ushtrimet në f.78,79, ku nxënësit:
-Gjejnë ndajfoljet dhe përcaktojnë llojin e tyre sipas funsionit që kryejnë në fjali.
– Analizojnë ndajfoljet sipas mënyrës së fjalëformimit.
Dallojnë shkallët e ndajfoljes.
Vlerësimi:
Vlerësohen nxënësit, që gjejnë ndajfoljet dhe përcaktojnë llojin e tyre sipas funsionit që kryejnë në fjali.
Analizojnë ndajfoljet sipas mënyrës së fjalëformimit.
Vlerësohen nxënësit, që që tregojnë ç’janë lokucionet ndajfoljore dhe si janë formuar ato.
Vlerësohen nxënësit, që krijojnë fjali me lokucionet ndajfoljore.
Detyrë shtëpie:
Usht. 4, 6, f. 79
Formoni fjali me fjalët shumë pak, mjaft, kaq, duke i përdorur si ndajfolje dhe si përemra të pacaktuar.
Formoni fjali me fjalët: matanë, përtej, sipër, nga, duke i përdorur si ndajfolje dhe si parafjalë.
Usht.6,f.82. – Përshkruani një gjendje tuajën emocionale, duke përdorur lokucione ndajfoljore.
© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.
576123 445590Ive been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your internet site? 480074
Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something totally, however this paragraph gives
pleasant understanding yet.
Feel free to visit my page … nordvpn Coupons Inspiresensation
508027 549984You should be a part of a contest initial with the most effective blogs online. Let me suggest this blog! 763859
Fastidious respond in return of this matter with solid arguments
and telling the whole thing on the topic of that.
my website – eharmony special coupon code 2025
Why viewers still use to read news papers when in this technological
globe the whole thing is accessible on net? gamefly free trial https://tinyurl.com/2cab6g88
Wow, superb weblog layout! How lengthy have you ever been running a
blog for? you made blogging look easy. The whole look of your site is excellent, let alone the content!
what is vpn protection https://tinyurl.com/2dhs6xmh
I know this web site presents quality based posts and other data, is there any other web page which presents such information in quality?
I really love your site.. Excellent colors & theme.
Did you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own website
and would like to learn where you got this from or what the theme
is called. Cheers!
834383 21026I feel other internet site proprietors ought to take this website as an model, very clean and excellent user friendly style and style, as effectively as the content. Youre an expert in this subject! 585409
My developer is trying to persuade me to move to .net from
PHP. I have always disliked the idea because of the
costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for
about a year and am concerned about switching to another platform.
I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any kind of help would be really appreciated!
Eharmony special coupon code 2025 https://tinyurl.com/ypubsnjg
Your style is so unique in comparison to other folks I’ve
read stuff from. Thanks for posting when you have the
opportunity, Guess I will just book mark this page.
Here is my website :: http://winkler-martin.de/messages/61849.html
I absolutely love your blog and find nearly
all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
can you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on most of the subjects you
write regarding here. Again, awesome web log!
my blog … https://tinyurl.com/ms8n5mcm
Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My web site
looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme
or plugin that might be able to fix this problem. If you have any
recommendations, please share. Cheers! vpn https://www.highlandguides.com