Kjo orë model në lëndën e matematikës, klasa e tretë, është përgatitur nga mësuesja e ciklit të ulët Suada Vokshi. Dy temat janë planifikuar sipas nismës së re të MASR “Tri lëndë në gjashtë orë”.
Janar 2018
Fusha: Matematikë
Lënda: Matematikë
Shkalla: II
Klasa: III
Mësuese: Suada Vokshi
Temat mësimore:
– 4.9 Zbatime të shumëzimit
– 4.10 Shumëzimi me 10
Rezultatet e të nxënit:
– Gjen shuma dhe prodhime sipas paraqitjeve të dhëna.
– Gjen prodhimin në boshtin numerik.
– Zgjidh situatat problemore duke kryer veprime shumëzimi.
– Kryen shumëzime me një faktor 10.
– Argumenton zgjidhjen e situatave problemore.
Situata e të nxënit:
Diskutim: 7 + 6 = 13 7 x 6 = 42
Fjalët kyçe: Veprime, mbledhje, mbledhor, shumë, shumëzim, faktor, prodhim.
Burimet materiale: Teksti i nxënësit, fletë me modele të ndryshme të kryerjes së shumëzimit.
Metodologjia: bashkëbisedim, diskutim, punë e drejtuar, një rri, tre ikin, punë në grupe
Lidhja me fushat e tjera: Artet (Art pamor), gjuhët dhe komunikimi.
Zhvillimi i orës mësimore:
Situata e të nxënit
Diskutim: 7 + 6 = 13 7 x 6 = 42
Pyes nxënësit, si janë këto dy rezultate?
Ku ndryshon 13 me 42? Si quhen kufizat e këtyre veprimeve? Po rezultati?
Punë e drejtuar / Punë me grupe / Një rri, tre ikin
Kryejmë, së bashku me nxënësit, veprime shumëzimi me paraqitje të ndryshme: me tabelë, me operator, me diagrama, me relacione dhe në boshtin numerik.
Emërtoj nxënësit me numra nga 1 deri në 5… 1-2-3-4-5-1-2-3-4…….
Të gjithë nxënësve me numrin 1 i jap tabelën e modeluar për të kryer veprimet:
+ | 4 | 5 | 7 | 9 |
---|---|---|---|---|
6 | ||||
8 |
x | 4 | 5 | 7 | 9 |
---|---|---|---|---|
6 | ||||
8 |
Të gjithë nxënësve me numrin 2 i jap modelet e operatoreve për të kryer veprimet:

Të gjithë nxënësve me numrin 3 i jap modelet për të kryer veprimet:

Të gjithë nxënësve me numrin 4 i jap modelin për të kryer veprimet:

Të gjithë nxënësve me numrin 5 i jap modelet me bosht numerik për të kryer veprimet:

Nxënësit punojnë 3-5 minuta. Pastaj grupohen sipas numrave 1-1-1-1-1, 2-2-2-2-2, 3-3-3…….
Nxënësit vlerësojnë punimet ndërmjet tyre. Diskutojnë në grupe. Një përfaqësues i grupit shpjegon se si ka vepruar …
Punë individuale
Punohet teksti fq. 59.
Vlerësohen nxënësit për kryerjen e veprimeve. I ofroj ndihmë nxënësve që shfaqin vështirësi.
Praktikë e udhëhequr
Si duhet të veproj për të kryer këto veprime: 8 x 10 ? 15 x 10 ? 37 x 10 ?
Si veprojmë më lehtë: 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = ….. 8 x 10 = …..
U shpjegoj nxënësve se si veprojmë për të shumëzuar një numër me 10. (i shtojmë një 0 në fund këtij numri)
– Realizojmë disa ushtrime a x 10 …. me gojë.
– Punohet ushtrimi 1 fq.60
Drejtoj nxënësit për zgjidhjen e situatave problemore fq.60
– Çfarë të dhënash kemi? Sa lapsa me ngjyra ka çdo kuti?
Diskutohet dhe argumentohet zgjidhja e situatave problemore.
Detyrë shtëpie
Plotëso fletoren e punës fq.57
Vlerësimi i nxënësve
Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për:
– gjetjen e shumave dhe prodhimeve sipas paraqitjeve të dhëna.
– gjetjen e prodhimit në boshtin numerik.
– zgjidhjen e situatave problemore duke kryer veprime shumëzimi.
– kryerjen e shumëzimeve me një faktor 10.
– argumentimin e zgjidhjen e situatave problemore.
© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.
832052 889740Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any recommendations? 103956
969818 254780This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 303368