Veprat letrare që duhet t’i lexojë çdo nxënës në klasën e 6-të, 7-të dhe 8-të

Ja cilat janë veprat që sugjeron mësuesi i gjuhës Erget Cenolli për t’i lexuar nxënësit e klasës së 6-të, 7-të dhe 8-të. Prindër kujdesuni që fëmijët tuaj të lexojnë çdo ditë të paktën 20-25 faqe të një libri

Pas publikimit të listës me libra që duhet të lexojë një nxënës i klasës së 9-të dhe të 10-të, prindërit dhe nxënësit na kanë shkruar duke kërkuar rekomandime edhe për klasat e tjera. Sot ju sjellim listën me librat që rekomandon profesori Gjuhës Shqipe në shkollën 9-të vjeçare “Belorta” Erget Cenolli për nxënësit e klasës së 6-të, 7-të dhe 8-të.

Gjithashtu mësuesi këshillon të gjithë prindërit që të regjistrojnë fëmijët në bibliotekë, mundësisht tek biblioteka e fëmijëve. Është mirë që fëmijët të lexojnë 20-25 faqe në ditë. Lasgush Poradeci ka thënë: “Asnjë ditë nuk duhet të na kalojë pa lexuar një faqe!”

Lista për leximet e klasës së  6-të

 1. “Tregime të moçme shqiptare”, Mitrush Kuteli
 2. “Gjahu i malësorëve”, Kostandin Kristoforidhi
 3. “Vilhelm Tel”, dramë nga Shiler
 4. “Aventurat e Tom Sojerit”
 5. “Aventurat e Hakëlberi Finit”, Mark Tuen
 6. “Shpella e piratëve”, Petro Marko
 7. “Harri Poter 1”, Rowling
 8. “Piter Pan”, J.Barry

Poezi nga:

 1. Ndre Mjeda
 2. Naim Frashëri
 3. Lasgush Poradeci
 4. Dritëro Agolli

Klasa e 7-të

 1. “Prometeu i lidhur”, Eskili
 2. “Pesë javë në balon”, Zhyl Vern
 3. “Pa familje”, Hektor Malo
 4. “Historia pambarim”, Mikael Ende
 5. “Harri Poter 2 dhe 3”, Rowling
 6. “Princi i vogël”, Ekzyperi
 7. “Kronikë në gur”, Ismail Kadare
 8. “Fantazma dhe plani 3+4”, Petro Marko
 9. “Cikua dhe Beni”, Naum Prifti
 10. Mitrush Kuteli “Vepra letrare 2”
 11. “Epoka para gjyqit” dramë nga Ekrem Kryeziu

Poezi nga :

 1. Asdreni
 2. Migjeni
 3. Martin Camaj
 4. Ismail Kadare

Klasa 8-të

 1. “Mitet më të famshme të lashtësisë”, Gudrich
 2. “Balada shqiptare”, Vladimir Zoto
 3. Pjesë nga Epos i Kreshnikëve
 4. Prozat poetike të Faik Konicës
 5. Mitrush Kuteli “Vepra letrare 1”
 6. “Poliana”, Porter
 7. “Odisea”, Homer
 8. Fabula nga Ezopi
 9. “Antigona”, Sofokliu
 10. Sibilat e Bogdanit
 11. “Kolombreja e tregime te tjera”, Dino Buxati
 12. “Kënga e sprasme e Balës”, Gavril Dara i Riu
 13. “Kush e solli Doruntinën”, Ismail Kadare
 14. “Odin Mondvalsen”, Kasëm Trebeshina
 15. “Djemtë e rrugës Pal”, Ferenc Molnar
 16. “Kapiteni pesëmbëdhjetëvjeçar”, Zhyl Vern
 17. Tregime dhe poezi nga Ernest Koliqi

Poezi:

 1. Safo
 2. Gijom Apoliner
 3. Rudiar Kipling
 4. Naim Frasheri
 5. Dritëro Agolli
 6. Lasgush Poradeci

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Veprat letrare që duhet t’i lexojë çdo nxënës në klasën e 10-të

Next Article

Mësues, integrohuni në botën e teknologjisë

Related Posts