Veprat letrare që duhet t’i lexojë çdo nxënës në klasën e 10-të

Mësuesi i Gjuhës Shqipe në shkollën 9-të vjeçare “Belorta” Erget Cenolli ka publikuar një listë me tituj librash që duhet t’i lexojë çdo nxënës i cili vitin e ardhshëm shkollor shkon në klasën e 10-të.

Mësuesi i gjuhës këshillon të gjithë nxënësit që hidhen në klasën e 10 gjatë pushimeve verore të lexojnë këta libra:

1. “Komedia Hyjnore. Ferri”, Dante Aligieri

2. “Iliada”, Homeri

3. “Lirika”, Lasgush Poradeci

4. “Faust”, Gëte

5. “E madhe është gjëma e mëkatit”, Mitrush Kuteli

6. “Tregtar flamujsh”, Ernest Koliqi

7. “Evgjeni Grande”, Balzak

8. “Kateralja e Parisit”, Hygo

9. “Romeo e Zhuljeta”, Shekspir

10. “Tartufi” Molier

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Një foto që vlen sa një mijë fjalë!

Next Article

Veprat letrare që duhet t’i lexojë çdo nxënës në klasën e 6-të, 7-të dhe 8-të

Related Posts