Seria: “Libri i madh”

Libri i madh i legjendave mesjetare dhe libri i madh i aventurave, janë dy libra të përshtatura për fëmijë.

Fantazia dhe imagjinata udhëtojnë në mjegullën e kohës, duke u frymëzuar nga bëmat e kalorësve të mbretit Artur, si: Lanceloti, Ivani etj., apo edhe mbrojtësit të së varfërve, Robin Hud.  Në këtë libër zënë vend historitë më të bukura dhe më tragjike të kohërave, ajo e Tristianit me Izoldën dhe e Romeos me Zhuljetën.

Ndërsa tek “Libri i madh i aventurave” fëmijët do të njihen me personazhet më guximtarë të të gjitha kohërave; si: Robinson Kruzo, David Koperfilidi, Sandokani, Konti i Monte Kristos, i fundit i Moikanëve, Tom Sojeri, etj. Ky libër është aventura e madhe e leximit të aventurave.

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

“Legjenda dhe vende”, nga Albas

Next Article

Në stendën e Albas gjeni tituj për të gjitha grupmoshat

Related Posts