“Mësues i dashur” (…pastaj rast social)

Poezi nga Mehdi Krasniqi për figurën e mësuesve dje dhe sot. Në fakt vargjet duken si një kryengritje për mosvlerësimin nga shteti e shoqëria të këtyre njerëzve që kanë misionin më të rëndësishëm, përhapjen e dijes…

Mësues i dashur (…pastaj rast social)

Gozhda në trarë të dhomës

mban varur pallton e vjetër të mësuesit 

kohën tjetër jetuar burgjeve

qelive të ftohta, uritur, vetmuar

Ajo mban gjallë shenjat e fatit të kombit

rrëfen për kohët shtrirë krahësh mbi ditar

ruan përmallshëm epokën e tij të pavdekshme

dhe mbijetesën mbinjerëzore…

Në ditëlindjen e 65

sapo mbylli ditarin e misionit

Republika e tij e dashur

e shndërroi në Rast Social…

Shkruar nga Mehdi Krasniqi

©Portali Shkollor Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Bisedë letrare për librin "Pinoku" nga nxënësit e klasës 3-B, shkolla “Protagonistët”

Next Article

Vatra arsimore “Shkolla Shqipe” në Zvicër hapi edhe një klasë në Feuerthalen, në kantonin e Zyrihut

Related Posts