Kjo orë model me temë “Dallojmë emrat e vendeve” është planifikuar hap pas hapi nga mësuesja Alma Shehi. Nxënësit e klasës së dytë përvetësojnë njohuritë sipas këtij ditari.
Fusha: Gjuhë dhe komunikim
Lënda: Gjuha Shqipe
Klasa: 2
Tema mësimore: Dallojmë emrat e vendeve
Situata e të nxënit: Krijohet një alfabet i njëpasnjëshëm me emra që tregojnë vende të veçanta (të përveçëm)
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore
Nxënësi/ja:
• dallon emrat e vendeve në fjali apo tekste të dhëna;
• shkruan saktë pa gabime emrat e përveçëm të vendeve;
• përcakton fjalët e shkruara gabim duke i korrigjuar ato;
• paraqet dhe komunikon lirshëm e saktë mendimin e tij/saj;
• demonstron pavarësi në mendime dhe veprime.
Fjalët kyçe: emër, vendi, i përveçëm shkronjë e madhe.
Burimet: teksti i nxënësit, mjete shkrimi, fisha me emra vendesh, grafiku “Alfabeti i njëpasnjëshëm”.
Lidhja me fushat e tjera: Artet, Shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e natyrës.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Alfabeti i njëpasnjëshëm, Puna me tekstin, Zbatim i njohurive të marra, Shkrim i diskutuar
Organizimi i orës
Veprimtaria e parë: Alfabeti i njëpasnjëshëm
Ndahet klasa në grupe me 5-6 veta. Çdo grupi i jepet grafiku me alfabetin e njëpasnjëshëm. U kërkohet që për çdo shkronjë të alfabetit të shkruajnë një emër vendi (qoftë i përveçëm apo i përgjithshëm).
Secili grup prezanton punën para klase sipas shkronjave që ka pasur. Mësuesja i shkruan në grafikun e zmadhuar të vendosur para klase.
‒ Pse disa emra vendesh i shkrove me shkronjë të madhe dhe disa me të vogël?
Veprimtaria e dytë: Puna me tekstin
Hapet teksti në faqe 105. Lexohen shembujt e dhënë në tekst dhe rregulla gjuhësore për emrat e përveçëm të vendeve.
‒ Çfarë tregojnë emrat me shkronja të zeza?
Lexohen grupet e fjalëve në tekst
qyteti i Shkodrës ……………..
‒ Cili është ndryshimi në këto grupe fjalësh?
1. emrat e parë tregojnë çdo vend
2. emrat e dytë tregojnë sende të veçanta (të përveçëm)
Kalohet në rubrikën “Ushtrohu”.
Lexohet teksti a.
Janë shkruar saktë disa nga fjalët e tekstit? Pse? I korrigjojmë (Pogradecit, Elbasanit, Shkumbin, Librazhdit, Ohrit.)
Veprimtaria e tretë: Zbatim i njohurive të marra, shkrim i diskutuar.
Teksti b shkruhet me të diktuar nga mësuesi/ja në fletore të klasës.
Kujdes! Emrat e përveçëm të njerëzve, kafshëve, vendeve shkruhen me shkronjë të madhe. (Tiranë, Ilirin, Balo, Popi, Baloja, Popit, Dajtit)
Shënim: Për nxënësit me vështirësi në të diktuar kërkoj që ta kopjojnë tekstin b nga libri.
Vlerësimi. Vlerësohen nxënësit për dallimin e emrave të vendeve në fjali dhe tekste, aftësive korrigjuese të shkrimit gabim të fjalëve, drejtshkrimin e saktë të emrave të përveçëm të vendeve.
Detyrë: Shkruani 5 emra vendesh të përveçëm. Formoni fjali me to.
Për të shkarkuar materiale të gatshme për mësuesin klikoni këtu
(Nga: Alma Shehi)
© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.
540825 322316Was koche ich heute – diese Frage stellen sich tag fuer tag viele Menschen. Und wir haben tag fuer tag die perfeckte Antwort darauf! Besuchen Sie uns auf unserer Webseite und lassen Sie sich von uns beraten . Wir freuen uns auf Sie! 609398