Orë model, klasa e dytë/ Shkronja e madhe dhe pika

Orë model e realizuar nga mësuesja Lidra Kuka, në shkollën 9-vjeçare “Jani Minga, Vlorë. Ora model i takon klasës së dytë, mbi temën “Shkronja e madhe dhe pika”.

Fusha: Gjuhët dhe komunikimit

Lënda: Gjuha Shqipe
Klasa 2
Data: 08-10-2019     
Tema mësimore: Shkronja e madhe dhe pikaSituata e të nxënit: Manipulime me fjali të ndryshme ku të përdoret shkronja e madhe

Rezultatet e të nxënit:
 -Dallon fjalinë me të cilën tregojmë për diçka. -Tregon ku eshte vendosur shkronja e madhe. -Vendos shkronjen e madhe pas pikës. -Shkruan siç duhet fjalitë.

Fjalët kyç:
 fjal, fjali, pikë, shkronjë e madhe, fjali me të cilën tregojmë.

Burimet: 
teksti i nxënësit, fisha me fjalë, tabela, libri personal.

Lidhja me fushat e tjera: 
Gjuha Shqipe, Edukim për shoqërinë

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Rrjeta e merimangës

Punë në grupe, punë e drejtuar, shkrim i drejtuar

 Organizimi i orës së mësimit

Veprimtria II. Punë në grupe

Nënvizo shkronjën e madhe. Me fisha të përgatitura nxënësit punojnë në 4 grupe

– Unë po luaj me kukulla. Kukulla ime quhet Bora.

– Sot  në Vlorë ra shi. Gjethet e pemëve shkëlqenin.

– Ne shkuam  në malin e Dajtit. Atje mblodhëm lule.

– Ky laps është i bukur. Ylberi ka shtatë ngjyra.

Qarko shkronjën e madhe.

Sot është e Diel. Fëmijët shkuan në Panair me mamin.

Aty diana takoi Xhaxhi policin. Ai I dha një Arush.

gjyshërit e mi janë të vjetër. Ata më blenë për ditëlindje Miush tomin.

Unë ia tregova lindës, shoqes time. ajo e pelqeu shumë.

Konkluzion  i veprimtarisë: Jepen rregullat e përdorimit të shkronjës së madhe

Veprimtaria III. Punë e drejtuar

Në tekstin e mëposhtëm vendos shkronjën e madhe dhe pikën atje ku duhet:

Tiku tani e ka ndryshuar sjellen     ai nuk bërtet më për gjërat e tij     një ditë mamaja i solli një çokollatë të madhe    ai nuk e hëngri çokollatën    Tiku e futi atë në cantë    në pushimin e madh e ndau me shokët

Veprimtari IV. Shkrim i drejtuar.

Shkruaj fjalitë si duhet. Vendos ku duhet shkronjën e madhe dhe pikën.

Ishte një kohë e keqe lumi. Oshtinte fort papritur. Ai doli nga shtrati lumi. Përmbysi gjithçka njerëzit. Vrapuan të tmerruar.

Vlerësimi i nxënësve            

Nxënësit vlerësohen për:

– Leximin e saktë të tekstit;

– Përdorimin e pikës;

– Vendosjen e shkronjës së madhe.

 Lidra Kuka

© Portali Shkollor – Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Sindroma "Perandori i vogël", që dëmton fëmijët

Next Article

Darvini ka patur të drejtë: çdo gjë evoluon, edhe imagjinata

Related Posts

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/albas/public_html/portali/wp-includes/functions.php on line 5427