“7 Marsi”, nxënësit urojnë mësuesit përmes vargjeve

Në ditën e “7 Marsit” nxënësit iu kushtuan vargje mësuesve të dashur.

Ne ju sjellim vargjet e Aulona Gjoshit, nxënëse e shkollës fillore “Xheladin Gashi – Plaku”, Komoran.

“7 Marsi”

Na erdhi marsi

Muaji i lavdisë

I shkollës së parë shqipe

I shkëndijave të lirisë.

Sot shkolla e parë në Korçë

I mbush 129 vjet

Që nxori popullin shqiptar

Nga terri që e mbuloi për shumë vjet.

U hap porta e dijes

Në datën 7 mars

Me mësues Sotirin

E motrat Qiriazi

Si dhe Naimin

Me vëllezërit e tij

Që popullit shqiptar i dha dituri.

Që nga kjo kohë

Sot 7 marsin festojmë

Mësuesve tonë të dashur                              

Këtë ditë ua urojmë.

Nga: Aulona Gjoshi, Klasa: VII2

Nxënëse e shkollës fillore “Xheladin Gashi – Plaku”, Komoran

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Ministri Bajrami: Po punojmë që të kemi arsim cilësor

Next Article

Certifikim cilësisë së institucioneve të Arsimit të Lartë

Related Posts