66 gjëra që duhet t’ia thoni fëmijës çdo ditë

Në një botë ku të thuash “jo” është zakonisht më e lehtë se sa të thuash “po”, është e rëndësishme për t’u kujdesur që fëmijët të mos mendojnë se negativiteti ka një vlerë më të lartë se pozitiviteti.  Fjalët inkurajuese mund të kenë vërtet një efekt të qëndrueshëm në vitet e fëmijërisë dhe ne si prindër duhet të zgjedhim të përdorim fraza që do t’i bëjnë ata të ndjehen mirë në lidhje me veten e tyre brenda dhe jashtë. Mendoni t’i thoni fraza ose fjalë që do t’i bëjnë ata të ndihen komod me veten, të kenë besim dhe të kuptojnë se duhen dhe vlerësohen…

Nëse ju i tregoni se e doni, se sa fantastikë ata janë në lojën e futbollit, ose se sa shumë  doni që të kaloni kohën me ta, kjo mund të ndihmojë. Bebja.com ju sjell më poshtë 66 gjëra pozitive dhe inkurajuese për t’ia thënë fëmijës tuaj çdo ditë:

1.     Unë jam mirënjohëse që të kam

2.     Ju më bëni krenar/e

3.     Fjalët e tua janë të rëndësishme

4.     Ju keni ide fantastike

5.     Jam shumë i/e lumtur që jam prindi jot

6.     Ju nuk duhet të jeni e/i përkryer që të jeni më i miri

7.     Mendimet e tua kanë rëndësi

8.     Je e/i e rëndësishme

9.     Ty të duan

10.  Unë të besoj

11.  Unë besoj tek ti

12.  Kjo familje nuk do të jetë e njëjtë pa ty

13.  Ti vlen shumë

14.  Ti mund të thuash jo

15.  Ti mund të thuash po

16.  Unë e di që po bën më të mirën që mundesh

17.  Ti kishe të drejtë

18.  Unë të pranoj ashtu siç je

19.  Mund ta provojmë sipas mënyrës tënde

20.  Ti je e/i dobishme

21.  Për ty ia ka vlejtur

22.  Ti më bën të lumtur

23.  E adhuroj kreativitetin tënd

24.  Të jesh pranë teje është shumë bukur

25.  Mezi po pres të më tregosh për …

26.  Mos ki asnjëherë frikë për të qenë vetvetja

27.  Ti je duke bërë diferencën

28.  Unë jam e/i gëzuar që të kalojë kohë me ty

29.  Je interesant

30.  Më pëlqen ta shoh botën me sytë tu

31.  Është gjë e mirë që të jesh kurioz

32.  Më pëlqen mënyra si i tregon historitë

33.  Ajo që bëtë ishte e mrekullueshme

34.  Unë të admiroj

35.  Kjo është një pyetje e zgjuar

36.  Miqtë tuaj janë me fat që të kanë ty shok

37.  Unë mbështetem tek ty

38.  Kjo ishte një zgjedhje vërtetë e mirë

39.  Duke të parë ty të lumtur dhe unë ndihem e/i lumtur.

40.  Të jesh prindi jot është puna ime e preferuar

41.  Unë mësoj gjëra të reja prej teje çdo ditë

42.  Ti më bën më të mirë

43.  Ju jeni një djalë /vajzë i/e mirë

44.  Faleminderit që je vetvetja

45.  Unë jam aq e/i e kënaqur që je këtu me mua

46.  Dukeni shumë bukur

47.  Unë të kuptoj

48.  Të të shoh që rritesh është një gjë kaq e bukur

49.  Ajo që bëre ishte me të vërtetë e guximshme

50.  Unë të fal

51.  Unë të vlerësoj

52.  Ne të gjithë bëjmë gabime

53.  Po, edhe unë

54.  Je shumë e/i mirë në këtë gjë

55.  Mund ta provosh përsëri nesër

56.  Askush nuk është i përsosur

57.  Më pëlqeu si e the atë

58.  Jo të gjithë do të pëlqejnë ty dhe kjo është në rregull

59.  Ti e bëre kaq mirë atë

60.  Jam duke të dëgjuar

61.  Kjo është një çështje shumë e drejtë

62.  Ti je i/e bukur brenda dhe jashtë

63.  Të dua!

64.  Unë kurrë nuk mund të ndaloj së dashuri ty

65.  Ti më plotëson

66.  Ti e mbush zemrën time

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Realizon ëndrrën në pleqëri, diplomohet 88-vjeçarja

Next Article

Papa Françesku i përgjigjet letrës së 6-vjeçares shqiptare

Related Posts