15 truke psikologjike që çdokush duhet të dijë

Këto truke psikologjike do e bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do ju ndihmojnë të përballeni me situata stresuese në jetën tuaj.

1-      Kur një grup njerëzish qesh, njerëzit instikivisht shohin drejt anëtarëve të grupit që ndjehen më të afërt.

2-      Përtypni çamçakëz ose hani ushqim nëse po bëni diçka që ju bën nervoz.

3-      Nëse dikush është i nevrikosur me ju dhe ti qëndron i qetë, me shumë mundësi ata do të nevrikosen më shumë, por do të ndjehen të turpëruar nga vetja më vonë.

4-      Nëse i bëni dikujt një pyetje dhe ata ju japin vetëm një pjesë të përgjigjes, ruani kontaktin sy më sy dhe qëndroni të heshtur.

5-      Shprehjet emocionale janë mënyra e vetme për të shkaktuar emocione.Nëse doni të ndjeheni të lumtur buzëqeshni sa më shumë në fytyrë.

6-      Mos thoni apo shkruani “unë mendoj” apo “unë besoj”. Tregon mungesë sigurie.

7-      Para intervistave mendoni sikur jeni miq të vjetër me intervistuesit.

8-      Nëse e bëni veten të ndjeheni shumë të lumtur dhe të entuziazmuar kur të shihni njerëz të tjerë, herën tjetër që ata do ju shohin, ata do të jenë shumë më të lumtur se ju.

9-      Njerëzit priren të pranojnë favoret e vogla nëse refuzojnë favoret e mëdha në fillim.

10-  Nëse e cilësoni situatën tuaj kritike si sfiduese, stresi do të kthehet në sfilitje.

11-  Shumë njerëz nuk arrijnë ta dallojnë ndryshimin midis madhështisë dhe konfidencës.Nëse dukesh sikur di se çfarë je duke bërë, njerëzit kanë tendenca të tallen.

12-  Nëse punoni në një qënder për shërbime klienti, vendosni një pasqyrë mbas jush.Klientët do jenë më të sjellshëm me ju sepse askush nuk do ta shohë veten të sillet keq.

13-  Nëse jeni në një takim grupi dhe prisni që dikush t’ju thotë të merrni ju detyrën, uluni ngjitur me ta.

14-  Kur dilni në takim të parë me dikë, çojeni partnerin tuaj në një vend të bukur. Ata do të lidhen me ju me ndjesinë emocionuese.

15-  Përpiquni të vini re ngjyrën e syve të dikujt kur i takoni ata. Njerëzit ju pëlqejnë më shumë kur rrisni kontaktin me sytë.

(Shqipmedia)

© Portali Shkollor- Të gjitha të drejtat e rezervuara. Ndalohet kopjimi pa lejen tonë. 

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Mollë, banane dhe arrë kokosi, zgjidhni kuizin

Next Article

Gjelosh Marku, aktori që dha shumë e nuk mori asgjë!

Related Posts